reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Why does Eastern Europe have significantly less agriculture than Western Europe ?
what offers the BEST reasoning behind william t. sherman's strategy of using "total war " to defeat the south?
Discuss a reference to utopia and dystopia. (Use active voice and needs to be one paragraph). Please help.
Connection between dharma karma and samsara
Who used arsenic as a treatment for toothaches?
What type of business organization has the advantage of specialization but the disadvantage of unlimited liability? A) corporation B) sole proprietorship C) par
will send tips What were congressmen who supported war with England in 18
A cereal company found that 9% of its boxes of cereal weighed less than the weight advertised on the box. If 2200 boxes of cereal were sold, how many would be
Can someone please help me please. It's system problem solving.
What is the federal trade commission act?