Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Look at the hexagonal numbers. Use finite differences to determine which function represents the pattern.
prove 1 + cos ( 2 θ ) 2/ cos ( θ ) = cos ( θ ) is an identity
I'm asking this again because i really am confused. Please help me.I'LL MARK BRAINLIEST !Line segment XY begins at ( -3, 4 ) and ends at (5,4). The segment is r
What is the definition of a tolerance on a dimension typically found on technical drawings? Tolerance allows manufacturers to accept details provided by enginee
which of the following are stage directions? Check all of the boxes that apply
What is the main idea of the passagegfxdjfnndjfkdjfnhdndhfhf
I believe the voting age should be raised to 21 a. because adults can't be trusted to make important decisions b. because many teenagers lack the maturity to ma
This birth and rise of Confucianism happened within China during a time of peace and civility true or false
{PLEASE HELP ITS GEOMETRY!
What are the negative aspects of using nuclear energy? Select all that apply. - It creates solid radioactive waste that has to be stored safely over the long te