vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

96 members are going to pass a resolution to select a team leader. If 1/6 of the members voted in favor and 2/5 of the members voted against how many did not vo
Plot A(2,3) and B(2,5). What is the midpoint of points A and B?
For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}
Solve the inequality
A marathon had 618 runners registered. Of these runners, about 0.8% completed the race in under 2 h 15 min. a) How many runners completed the race in this time?
A marathon had 618 runners registered. Of these runners, about 0.8% completed the race in under 2 h 15 min. a) How many runners completed the race in this time?
simplify fully 40/56​
How many solutions does the system of linear equations represented in the graph have? Coordinate plane with one line that passes through the points 0 comma 2 an
simplify fully 40/56​
Evaluate the expression 8 x 1. 5