DestinyB0190 DestinyB0190
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

it costs a manufacturer $60 per dozen to make a specific sweater and a manufacturer sells 3000 dozen at $100 per dozen

it costs a manufacturer 60 per dozen to make a specific sweater and a manufacturer sells 3000 dozen at 100 per dozen class=

Respuesta :

DJ4Y
DJ4Y DJ4Y
  • 03-10-2018
Multiply
[tex]1000 \times 120 = 12000[/tex]
then multiply that 3 times.

[tex]36000[/tex]
is your final answer
Answer Link

Otras preguntas

Harvey the wonder hamster can run 3 1/6 km in 1/4 hour. Harvey runs at a constant rate. Find his average speed in kilometers per hour.
if quadrilateral adqu is congruent to quadrilateral teki then quad is congruent to ____
the rounded atomic mass of helium
what is a browser cookie?
Explain three long terms results that occurred due to the Treaty of Versailles ??
The first permanent English colony in the New World was at:
Which of the following is a true statement? A. In the process of freezing, a liquid loses kinetic energy and turns into a solid. B. In the process of freezing,
which is the better buy $10 for 2 pounds or $6 for 1 pound
Who can help me with this hard work that I’m having difficulty please help ASAP
If a country’s total fertility rate is measured at 4.0, what does this measurement most likely indicate about the future of the country’s population?