daedae3321
daedae3321 daedae3321
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Sam buys a lamp during the sale there was a discount of 20% if the original prices is $4 what is the sales price

Respuesta :

madisonphillips218 madisonphillips218
  • 01-11-2018

Answer:

$3.20

Step-by-step explanation:

first you take 4 and divide it by 100 that equals .04

.04 times 80(because you took off the 20%)

=3.2


Answer Link

Otras preguntas

You pay $2.36 for 6 donuts. What is the unit price
Write the equation in slope-intercept form that contains the following point with the given slope. Slope= 2 ; (-3, 1)
Choose the correct form of the negative imperative for each given pronoun. Don’t open the door. (Vosotros) A. No abran la puerta. B. No abra la puerta.
Bethany wears jeans every 2 days.She wears Running shoes every 3 days if she wear jeans with running shoes on may 2 what are the next 3 dates on which she will
How did the London Company change life in Jamestown?
According to newton's second law of motion, how much force will be required to accelerate an object at the same rate if its mass is reduced by half? A.No change
How did the Erie Canal impact the shipping and trading of goods and resources?
Q. Evidence of humans living during the Paleolithic Era A. has been found in Antarctica. B. has only been found in Africa and Australia. C. has been found in bo
how to calculate the mode 5,10,12,4,6,11,13,5
Which correctly names the plane in this figure?