icslunmelancon icslunmelancon
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jason rented a video game for 2 days for $6. How much would it cost to rent the video game for 5 days?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-11-2018

$6 /2 days = x/ 5 days

using cross products

6 * 5 = x *2

divide by 2

30/2 =x

x = 15

Answer: $15.00

Answer Link
allieballey0727
allieballey0727 allieballey0727
  • 02-11-2018
a day cost $3
multiple 3, times times.
so the answer would be $15
Answer Link

Otras preguntas

I need help is it A B C or D
What is the main purpose of the organ system shown above? A) receives stimuli, integrates information, and directs the body B) transports nutrients, gases, hor
the questions are on the sheet of paper
Which one is used in magnets often nickle or lead?
What Rate Of Simple Interest Is Needed For $700 To Double,In 3 Years?
Juliette is making a fruit salad. She purchased 92/3 ounces each of 6 different fruits. How many ounces of fruit did she purchase?
What is the number seven hundred thirty-one million ,nine hundredthirty-four thousand thirty written in standard form?
The rule of nines involves dividing the body into Areas
Bebemos agua. A) Se bebo agua. B) Se bebes agua. C) Se bebe agua. D) Se beben agua.
26 is whats percent of 40?