Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

If a circle is cut from a square piece of plywood, how much plywood would be left over? Use 3.14 for pi
How many prime numbers are there between 56 and 100?
If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?
Checking daughter's homework and need help!  Miguel ordered a party try of sandwiches for a birthday party.  During the party, the quests left 2/5 of the sandwi
When y = x^2, which of the following expressions is equivalent to –y ?
In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
The sales tax rate is 8%. Estimate the tax on a jacket that costs $69.95.
What is the average of 30, 40, and 80?
Which of the following are examples of trisomy? Turner Syndrome, Down's syndrome, or Klinefelter's Syndrome
If 4x+5y=10 and x+3y = 8 then (5x+8y)/3=