Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

What contribution did the Catholic Church make to society during the early Middle Ages? preserving learning abolishing serfdom encouraging trade helping oversea
Jason paints 1/4 of the area of his living room walls,w,on Monday. On Tuesday, he paints twice as much as he painted on Monday. Write an expression to fin
The kind of person you think you are best defines the term _____. a. personality
is 1/2x=21 42 i need to be sure
How did the Reconstruction Finance Corporation (RFC) help jump-start the economy?
Which fraction and equivalent decimal correctly shows the ratio of shaded circles to all circles?
In what way did ancient Athens influence the framers of the United States Constitution.
what is cube root of 711
In their colonies, the French practiced indirect rule, relying on native princes and local troops. True or False?
More than 1 million Americans lived in "shanty towns" or "Hoovervilles" in the 1930s because: A. They really liked President Hoover and wanted to have houses li