kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

3x-4y=-31 x+y=6 how do you solve this equation out I'm so confused please help
Tectonic activity has created which type of landform across Central America?
Animals with a special rod or notochord are called _____. vertebrates chordates invertebrates
What happened during the middle ages⇒what caused the change⇒what happened during the renaissance ? please do bullet points
Kuwait is really good at producing oil and oil related products. Lebanon is good at producing diamond and gold which arrangement would be most beneficial for bo
which was built first palace of montezuma or the presidents palace
What is the name of Newton's first law of motion? A. law of inertia B. law of acceleration C. law of objects at rest D. law of opposing forces
What is John Steinbeck’s purpose in writing the essay "Symptoms"
Animals without a body cavity are called _____. acoelomates coelomates psuedocoelomates
what is an explanation of why producers are always found at the lowest tropical level