mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

What is the fraction for 1.83
Describe the next figure in each pattern. Then draw the figure
Find the difference between 12.34 and answer to the nearest tenths place
Im having a little trouble in math, math in particular. Its a small question, and I feel like I kinda know it, but heres an example question:(-2)4 (the four is
ben has 3 times as many guppies as goldfish. if he has a total of 20 fish, how many guppies does in have
AC, DF, and GI are parallel. Use the figure to complete the proportion.BEADJBBC
An estate valued at $75,000 is divided among three daughters. In the ratio 5:8:2 respectively. Calculate the amount each receives
What does "sometimes lies were more dependable than truth." mean?
After mrs.fisher lost 17% of her invetment, she had $10375 How much did she had initially?
Write an equation. Then solve the problem.Arturo built 3 sandcastles with 6 towers each. Paco built 5 sandcastles with 4 towers each. Who built more towers? How