michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Solve 2(x+1)=2x+5 A. All real numbers B. No solution C. 0 D. 3
allison can paint the office in 7 hours. Working with an assistant, she can paint the office in 3 hours. How long would it take her associate to do it working a
Please answer Correctly for brainly
What are the three main processes that make up aerobic respiration? Name each process, provide a brief description of the process, and indicate the location of
Which of the following represents the equation of a line with a slope of 2 and a y-intercept of (0, 4)?
what is the slope of 2x+3y=15
Round 2.767.545 to the nearest ten
what is meant by scouring
Which financing option has the highest overall costs?
can anyone do science cause i cant plz help ASAP its timed