trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

What role did the government play in the economies of many nations in the early 20th century?
mason made 5 quarts of salsa which of the following can be used to find the number of cups of salsa mason made
Corona poem 10 lines and 100 words
what is the solution of the equation x^2+4=0
Help please !!!!!!!! I need help with this
choose correct verb and conjugate 1-10 pls :)
Which is the simplified form of n^-6p^3
1. J'ai un crayon. C'est _____ crayon. 2. Nous avons une gomme. C'est _____ gomme. 3. Tu as un chien. C'est _____ chien. 4. Il a des cousins. Ce sont _____ cous
Help pls will give brainlist make sure to show work if needed
8. Aunt Barbara sets a full 2.0 kg milk carton on the kitchen table for breakfast. After the family has eaten, she pours herself a cup of coffee, sits down, and