sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Why does Louis XIV want to expand France's border?
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
A circular pool is ten feet in diameter and five feet deep. What is its volume, in cubic feet?
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
least number that has 2, 3, 4, as factors
What were some events/things that caused the Great Depression?
If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?