makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

The area of a bathroom floor measures 2 yards by 3 yards and each custom tile that makes up the flooring is 1 1/2 square feet. How many tiles are needed to cove
help pls pls pls pls. ...............
what is formed by changing the number of neutrons in an atom
prefix of spectacles
Find the product of (3.7 times 10 to the 4th power) and 2
Which items would anthropologists study to learn about the past? ( a.) letters ( b.) coins ( c.) rocks ( d.) bones
describe a situation where the principle of checks and balances could be used for the good of the people
many americans were deeply angered by the
in the first half of the 20th century, the scientific community supported research on cognitive processes. please select the best answer from the choices provid
which technique does dr. king use to emphasize important ideas in his speech? a. alliteration b. simple words c. repetition d. short sentences