lgroche2005oxoj5q
lgroche2005oxoj5q lgroche2005oxoj5q
  • 01-11-2019
  • Mathematics
contestada

A 5.5oz of olives sells for 1.89. At this rate how much should an 8oz can cost​

Respuesta :

kevinbentch
kevinbentch kevinbentch
  • 01-11-2019

Answer:

The answer is: $2.75 for an 8oz can of Olives.

Step-by-step explanation:

First, calculate the cost per ounce:

$1.89 / 5.5oz = .3436 cents per ounce.

Multiply the cost per ounce by 8oz to get the total:

8oz * .3436 = $2.7488 rounded up to $2.75 per 8oz can.

Answer Link

Otras preguntas

is 2,400 a reasonable estimate for 2,241
how does natural selections relate to antibiotic resistant strains of bacteria
Provide four examples of why earning a high school or college degree is valuable. Also provide a definition of financial stability. (FINAL EXAM HELP)
What key in the reading of ancient text help modern readers better understand
What is an example of symbiosis?
can someone help me with this one
Can someone please help me with this?
hat is the slope of the line that has an x-intercepte of 3 and a y-intercept of -6
Which statement best identifies what the debate revealed about modern presidential campaigns
Write out a equation of a line which has a slope of 2