marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

what was the significance of the discovery of Lucy
Which quadrilateral can be inscribed in a circle?
how was the way of life in middle colonie
Which of the following is an example of human resource? A. Money B. Time C. Knowledge D. Possessions
Please Help! Needed ASAP!! WILL MARK BRAINLIEST
please help me... thank you
Please answer both questions and show all work with explanations :) thank you soo much... 1) The lengths of the sides of a rectangle are 60 cm and 91 cm. What i
Two reasons why voting in the Democratic People's Republic of Korea, or North Korea, is not representative of a democratic process
How does what is happening in the adolescents brain affect their behavior? Explain and give examples:
Write a function for p(x), the profit from selling x hats