mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Jeffrey currently has an account balance of $1,565.00. His initial deposit on the account was $625 and it earned 4.7% simple interest. How long has Jeffrey held
how do you place each group of decimals in order from greatest to least 0.058, 0.0099, 0.105, 0.02999?
It is common wisdom that if a person does not have the use of one sense, such as vision or hearing, the other senses become more enhanced. this best illustrates
Philip is making a poster that is 36 by 24 inches. He cuts a 5x12 rectangle in the poster. How much of the poster remains uncut?
Two males weigh 195 pounds and are 45 years old. one has a body fat percentage of 13% and the other's body fat percentage is 29%. which individual likely burns
Calculate the amount of energy released per gram of peanut burned
What types of crops were grown on the plantations that were located in the inner coastal plain?
Why did many states initially refused to ratify the constitution?
How can density be used to help identify a substance?
Why do enzymes generally only bind to one type of substrate?