Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Which of these words conveys a negative connotation? a. consider b. explain c. discuss d. dispute
solve and type in 'ab'
the united states sent forces to what area of tbd world in the mid-1990s to stop ethnic cleaning
what is the sum of the measures of the interior angles of a heptagon?
what do you think the golden rule means? is this evidence of a grand design a massive freak coincidence or something else
The greek word theatron forms the root for our word _____. torture tent theater scene
A good argument should never be controversial. true or false.
Which of the following is an accurate description of the relationship demonstrated in Ohm's Law? A. The electric potential (amperes) divided by the resist
What do you think about fast growing salmon?
The majority of poles are ___. a. roman catholic, b. jews, c. communists, d. muslims