Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What’s the difference between cancer cells and normal cell
Section #1: Solvi1) Find the solution to each equationA) 4(2x - 1) = -3x + 32what is the answer ​
Weaknesses of the articles of confederation
Sin(cosx) = 1 solve for x
Number 4. Isosceles triangle ABC has vertices at A(0,0), B(8,0), and C(x,12)
12. What is the equation of the line that passes through the points (2,5) and (1,2)?Ay=3x 5y = 3x + 2​
If the u.S. President is suspected of certain treasonous acts or other "high crimes", the House of Representatives may choose to indict them Or do which of the
g(x) =-2x-5whay is g(-3) ? ​
The image shows rock layers and magma under Earth's surface. At which location are metamorphic rocks most likely forming?
This chart shows major court jurisdictions in Georgia. What would the BEST description of the dotted lines on the chart?