Kamalmann743
Kamalmann743 Kamalmann743
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

I’m stuck on this question please help

Im stuck on this question please help class=

Respuesta :

pres04rainn
pres04rainn pres04rainn
  • 02-02-2020
Take the price of pears (£1.30 per kilogram) and multiply it by the amount of pears (7kg). You get 9.1 so now you take the total amount spent (£12.70) and subtract the 9.1 and you get 3.6 now that is the amount you spent on the apples. So take 3.6 and divide it by the amount of apples you got (2kg) you will get 1.8 and that is your overall answer.
Answer Link

Otras preguntas

Solve this: 4x + 5x = 10(x - 2) Please, answer ASAP as my sheet is due in 10 minutes.
Which of the following is a phase of mitosis? a. cytokinesis b. interphase c. telophase d. none of the above
what should a compare and contrast essay not identify? what should a compare and contrast essay not identify? complex details simple details interesting details
John wants to buy a cow and sell milk. Which of John's needs are considered capital resources? (1 point)
Motorcyclists need extra space on
(2r)^5 typed in expanded form.
Compounds are neutral substances. true false
select the predicate adjective(s) (if one or more is present). kathy is helpful. kathy is helpful there is no predicate adjective in the sentence.
When analyzing a passage for suspense, which feature is important to note?
Quadrilateral DEFG is a rectangle. If DF = 2(x+5)-7 and EG = 3(x-2), find EG