kingstonrobinson911 kingstonrobinson911
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?

Respuesta :

rickyperez415
rickyperez415 rickyperez415
  • 04-02-2020
8.40$ divided by 5 = 1.68$ each pound which makes 1.68$ the unit price per pound.

Now to check the answer 1.68$ times 5 gives us a total of 8.40$
Answer Link

Otras preguntas

What is the distance between the following points?
If the probability that a person over 40-year-old is diabetic, is 0.55 and the probability that a person has hypertension is 0.62. If a person is selected rando
Which couple - Othello & Des or lago & Emilia - would have the greatest potential to survive in the real world? Why, specifically?
Please help studying for finals
Which of the following is NOT an example of evidence that can be used to support the theory of evolution? A. DNA evidence B. Embryonic structures C. Anatomica
20. She dreamed of travelling, .. didn't she? isn't she? wasn't she? hasn't she?
Manny drove 385 miles in 7 hours. How far will he go in 12 hours?
Solve the following equation by factoring. y²-8y=0
But on the spot I told them: 'Back, and quickly! Out to sea again!' My men were mutinous, fools, on stores of wine. Sheep after sheep they butchered by the sur
Read this works-cited entry: Dangerous Arthropods. "Mosquitoes: Deadliest Predator," 13 Oct. 2013, www.dangerousarthropods society.com/mosquitoes. Accessed 3 Ma