janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

A student government organization is selling Christmas trees as a fundraiser. On Friday, they sold 5 noble fir trees and 3 douglas fir trees for a total of $420
what new england industry quickly collapsed with the discovery of oil in pennsylvania
the civil rights movement
which of the visual elements can best be described as “the path of a moving point”?
according to the enotes, _____________ certification of your company can prove to other companies that your company is committed to sustainability at an organiz
what is the gestation period for cats
elements and principles of art
where is brussels in europe
how many bones are in the foot
Email communication has its own set of etiquette guidelines for users to follow if they want to be effective communicators. Which of these is NOT one of these g