lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Calculate the sum of the integers from 52 to 108
On your way to work, you hit and kill a pedestrian because you were texting and talking on your cell phone while driving. Which type of mens rea most likely exi
Middle-aged men are __________ with aging parents. usually more involved than middle-aged women becoming more involved in family responsibilities emotionally cl
Please help! Are these correct?
When the identification of an unknown individual is presumptive or probable and is based on strong consistencies between the unknown and a known person, it is t
14. A professor records the number of class days (x) each student misses over the course of a semester and uses a frequency distribution to display the data. Wh
3) The spectrum of the unknown mixture is a mixture of two substances among the five. What are these two substances
Read the excerpt from "Finding Unity in the Alabama Coal Mines.” The coal companies, in response, recruited workers from as far as New York’s Ellis Island, wher
help asap please ----------------
Need help with this math