getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Discuss the symmetry between the laws of Charles Coulomb and Sir Isaac Newton regarding forces Matt forgot to put the fabric softener in the wash. As his so
How is the taiga important to birds from other biomes? Why can’t the summer birds live in the taiga year round?
are all fats bad for you?
What is the area of the circle shown if the area of the shaded sector is approximately 7.5 cm2? (Points : 1) 45 cm2 75 cm2 90 cm2
what is a hemisphere?
aside from protective equipment, what other ways can you stay safe when taking part in athletic events?
what is stalwat mean
How did trade play a role in the development of early African states
Which was not a result of industrialization? A. Changed the kinds of products Americans used. B. Linked world markets. C. Changed the way businesses a
What is an accomplishment of the Maya civilization