johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which emerged in opposition to the Missouri Compromise?.
In which of the following can a change be directly observed? A. alleles B. genotypes C. phenotypes D. mutations
Which statement best explains why the sun is a star
1 - Why is the Necessary and Proper Clause a source of ongoing debate? Congress cannot agree on what the clause entails. The wording of the clause is often unde
How can I say this in french? When I am older I want to work with technology because it is interesting. The advantages of working with technology are that it ca
Write an expression that converts 50 liters per minute into milliliters per second
What split the Muslim World during the Middle Ages? PLEASE HELP ♥
What specific properties are these? A. 3+(5+9)+6=5(9+6)+3 B. 3 x 4 x 5= 4 x 3 x 5
what is the greatest composite odd numbers less than 40
Which of the following is the best definition of polis? A. a city within a state B. a small state run by citizens C. a Greek island state D. a large area govern