emaan99 emaan99
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. How much is one banana.

Respuesta :

angelina200604 angelina200604
  • 02-04-2020

Answer:

45p a banana

Step-by-step explanation:

2+3=5

235/5=45

Answer Link
tarleyfrida120
tarleyfrida120 tarleyfrida120
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

One banana cost 1.10

So the price for one banana cost 55p

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to 27/125
How did Niccolo Machiavelli’s book The Prince set him apart from other writers of the Renaissance?
What's the other word stubborn; inflexible
Molecular scientists can read the DNA code and compare the DNA of different organisms. This concept is used in molecular clocks to determine which of the follow
a subway train starts from rest at a station and accelerates uniformly at 1.8m/s^2 for 15 sec. then it runs at a constant speed for the next 35 sec. before dece
Jim has gotten scores of 99 and 93 on his first two tests. what score must he get on his third test to keep an average of 90 or greater
I figured out the 1st question but I do not understand the second one...please show me step by step! Thank you!
example of onomatopoeia in the seven ages of man
What's the word for looking down on others; proud and scornful
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2