jennyyyy921 jennyyyy921
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.

Respuesta :

sonic8028 sonic8028
  • 03-04-2020

Answer:

.45

Step-by-step explanation:

5.46 is a 12 pack

5.46/12 = .455

Answer Link
tzitzke tzitzke
  • 03-04-2020

Answer:

$0.46

Explanation:

12 cans = $5.46

1 can = .455

Answer Link

Otras preguntas

which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions