angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

If there are 36 performers in a dance recital. The ratio of men to women is 2:7. How many men are in the dance recital ?
Please help me. Is (3,13) a solution of the equation y=4x?
(3x+2)∧2=9 how do i solve this in the square root property
how can you use number patterns to find the least common multiple of 120 and 360
Alejandra has five hair ribbons measuring 8,13,11,9, and 13 inches long what is the median length of the ribbons
The value of the underlines digit in (3) 326,619 is 3 hundred thousand true or false
If you release a weight and allow it to fall under the influence of gravity alone, what kind of motion will it experience?
a farm had 35 cows if the ratio of cows to horses was 7:3 what is the combined amount of cows and horses?
Why is it helpful to write numbers in different ways
Any help with this problem? X/5-g=a for x