waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

Which quadratic function in vertex form has a vertex at (3, 4) and passes through the point (7,-4)
describe one difference between egypt and the yellow river valley
A crate is moved across a frictionless floor by a rope THAT is inclined 30 degrees above horizontal. The tension in the rope is 50 N. How much work is done in m
solve for y :[tex]\longrightarrow \: \bold{3 + y = 18}[/tex]ty! ~​
Calculate (6.3x10^5) x (2.5x10^-2)
A researcher asks the first 10 people he meets at a shopping mall about their opinions on a certain brand of shampoo. This is an example of a ________________.
Fill in the blanks 1. Soil is an important - _______resource 2. For soil formation to take place, bare rocks initially need to breakup as a result of -________-
Circle O has secant lines AB and BD intersects circle O at points C and D. if AD=40 degrees and BC=120 degrees, find
Read the excerpt from President Woodrow Wilson's speech, "War Message to Congress. On the 3d of February last I officially laid before you the extraordinary ann
how did the Magna Carta restrict the power of the king?