ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

In which is not a process in the second trimester the baby uses all five senses hear elbow and eyelashes are developed fingers and toes grow the baby has a regu
On his way off to college, Russell drags his suitcase 15.0 m from the door of his house to the car at a constant speed with a horizontal force of 95.0 N. how mu
find the measure of the complement and supplement of 3y
what are body systems composed of ​
Caravaggio’s chiaroscuro technique inspired many painters of his generation. What was this technique?
HELP!! In what ways are fats and steroids similar to each other, and in what ways are they different?
53) The mass of a calcium atom is due primarily to the mass of its A) protons, only B)neutrons, only C)protons and neutrons D) protons and electrons
Calculate the constant of variation if y varies directly as x. PLEASE GIVE EXPLANATION
Why do citizens have certain responsibilities
Given that the area of rectangle IJKL 500 what are it’s length and width