uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

The Northern and Southern Hemispheres experience opposite seasons and different day lengths, no matter what time of year. What is the best explanation for thes
How was the telephone different from the telegraph? A) The telephone allowed for instant communication over a distance. B) The telephone allowed for voice commu
At a fabrication plant, 9 of the employees each earn $10,000 per quarter and 1 employee earns $70,000 per quarter. Part A: Find the median and mean of the salar
Solve for n 3.5n+9=10.4 Thank you!!
If a circle has circumference 10 pi cm, then an arc with measure 90 degree has length 5 pi cm true or false
How many roots do the following equations have? -12x2 - 25x + 5 + x3 = 0
Three important institutions in our culture besides family and education are:
To convert feet to yards you must _____ by what number? multiply divide 3 12 5,280
Need help with this problem. Help me please!
Can someone please help me on question 25?