Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

what is migration selectivity
4x+2x+3=54 what is the value of x
write the equation of the line that is parallel to the given line and goes through the given point. Graph the parallel lines. 1.) y=2x+1 (2,-2) 2.) y=-3x +4 (-
Carbon dioxide gas is obtained by the reaction of solid carbon and oxygen gas . write a balanced chemical equation for this reaction.
Silvery-white scales are a symptom of which of these disorders
Drag the numbers to order them from least to greatest.
Kai picked 11 times as many blueberries as Nico. Together, they picked 936 blueberries. how many blueberries did each boy pick?
How to solve an angle measures 80° less than the measure of a supplementary angle. what is the measure of each angle?
Suppose you buy a piece of office equipment for $18,000. After 4 years you sell it for a scrap value of $4,000. The equipment is depreciated linearly over 4 yea
who is owl eyes and what does he represent