keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Why was the United States interested in Panama and Latin America?
The harsh conditions imposed by the treaty of Versailles after world war 1 most directly laid the foundation for the
claude bernards first recognized
Toxic waste spills are a direct source of water pollution. a. True b. False
Which American Indian group would most likely make this statement? My people have a written document that outlines our government and our landholdings. We beli
write 343 with an exponent by using 7 as the base
Which statement best characterizes animism? A. It's a religion that maintains the futility of human existence. B. It's the basis of social status within a tri
The greatest common factor of 3m^2n+12mn^2 is
Rita is spending more time at home to study and practice math. Her efforts are finally paying off. On her first assessment she scored 58 points, then she scores
is solid copper sulphate a conductor or insulator