therealaarontubehd therealaarontubehd
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

can someone please help me with this?

can someone please help me with this class=

Respuesta :

liame22 liame22
  • 01-10-2020
answer:
$0.28 for 3 eggs
8 ounces of yellow paint

step-by-step explanation:
$1.12 for 12 eggs
3 eggs is 1/4 of 12
$1.12 x (1/4) = $0.28 for 3 eggs

3 oz blue + 2 oz yellow = 5 oz total
2/5 of the total paint is yellow
20 oz x (2/5) = 8 oz
Answer Link

Otras preguntas

Question 27 How many molecules are in 28 g of CO2? O 3.5 x 10-21 O 7.42 x 1026 3.83 x 1023 O 3.8 x 1044
How many meters are in 9 kilometers? 90,000 meters 9,000 meters 900 meters 90 meters
Giveaway 20 they told me so I did
Consider statements in the table shown. Select True or False for each statement about the sequences of transformations that can verify that square ABCD is congr
answer??? please help
Gail is going to buy a new camera. The camera costs $150 plus a 10% sales tax. What is the total price that gail will pay for her new camera
Solve for x. 2(4x+7)=62
[tex]i \: am \: waiting \: for \: a \: moment \\ \\ change \: this \: sentence \: in \: negative \: [/tex]​
Is this considered overweight? 91 pounds, 13 years old, and 5 feet tall?​
Which of the following can be useful when finding the value of a variable? Check all that apply. MULTIPLE CHOICE NO LINKS A. drawing a diagram B. writing an equ