Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

The qing hairstyle dictated for men....
what is the product of the polynomials below? (x-9)(x+2)
what is a community of non-Muslim religious minorities called? a. imam b. caliphate c. millet
The Spanish and Portuguese ruled Latin America for much of the 16th, 17, and 18th centuries. During this period how were the native Americans treated
A group organisms that are similar and can produce offspring is called a what
it is unusual for one to be fired from one job
ow much money will you need to invest initially to have $750.00 in 10 years and 8 months if the money is compounded daily at an annual rate 2 1/2%
significado de tatadra
"Z is the centroid of . If AZ=12, what is ZY? A) 6 B) 9 C) 12 D) 18"
Which of these strategies ensures soil quality for the next growing season? digging irrigation canals using crop rotation enclosing animals in fences findin