deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

Did the pilgrims move to Leyden, Netherlands before moving to America?
Strong nuclear forces act over _____ distances within atoms.
Solve 5v2+25=115 , where v is a real number
(will give brainlliest) In your own words, describe how a thunderstorm develops. Be sure to include the three stages of thunderstorm development in your respons
how to solve the equation 9v = 8 + v
An alcohol functional group is called what ?
Which barrier to effective listening involves neglecting listening because of pressing deadlines?
Which statement was part of an initial draft of the Declaration of Independence, but not part of the final version of the Declaration of Independence?
What three components make up a film camera?define each part.
Can someone check this please