estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

Australian Plate and the Eurasian Plate boundary?
Which is the BEST explanation of Karma according to the Hindu faith? a. the religious duty one has to their fellow religious followers b. one's actions in thi
Because art is ____________, people sometimes disagree about whether something is a work of art. (Select the best answer.) a. imaginative b. Creative c. subj
A family uses 12,986.64 Swiss francs per year to pay a mortgage that requires US dollars. Approximately how much, in US dollars, does the family spend per month
what is the estimate of 92 times 68
what is 7 times the square root of 96m^3
Isaiah puts a 10 gram weight on a pan. how many 1 gram weight does he need to balance the scale
In what living things are sharp senses and large brains usually found
Deists living during the European enlightenment believed that
what are 6 traits of a good scientific observer