velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

Why is external criticism so important when it comes to analyzing data
How does glacial ice move?
1. a. Write or type the sentence that is the topic sentence of the paragraph.
Which of the following is not a negative consequence of upward urban growth? a. pollution b. creation of a “heat island” c. increased use of surrounding land d.
What kind of information do the seismic stations collect
In 1918, turkey differed from many middle eastern nations because of its devotion to_ A) shi’ite Islam B) Sunni Islam C) wahhabism D) secularism
I need to make a compound-complex sentence
This is the process where wind, water or ice may add a layer of sediment to a landform.
Reading Passage Should You Work During the School Year? Who is the intended audience for this passage? College graduates High school students Foreign exch
Please help and thank you