Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

Which phrase best describes a rhetorical situation? A. The audience that hears a speech B. The speaker's understanding of physical and verbal cues C, The art of
In a mixed economy, why might the government have to regulate businesses in order to protect the environment?
Mast cells play what key role in initiating an immune response?
I am needing help with this question can anyone help me!!
"It rained tonight." This statement refers to climate weather
what are two division expressions that have the same value as 61.12 divided by 3.2
The thermostat in a refrigerator filled with cans of soft drinks malfunctions and the temperature of the refrigerator drops below zero celcius. The contents of
Match the descriptions to the various aspects of total war during World War I. People rationed food and other goods so they could be used by soldiers. The gover
Which empire did Francisco Pizarro defeat?
3 cups to 8 cups in fraction form