bdawson2009 bdawson2009
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

it cost me $46.80 to fill my 13 gallon gas tank what was the price of gas per gallon

Respuesta :

petionchardon
petionchardon petionchardon
  • 02-11-2020

Answer:

$3.6 each gallon cost 3.6 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

81:18 equivalent to 36?
How might a map of a city's landforms help an official who is planning a new city park?
Which statement best describes chemical properties of matter? Chemical properties, such as density, must be observed when a substance is in its natural state a
How did Congress react to the growing conflict over slavery
The building block/monomers of lipid are _____. But to build a triglyceride you will need what additional piece? ________
You are traveling 75 miles per hour on the interstate. how long will it take you to travel 30 miles
How to solve an angle measures 80° less than the measure of a supplementary angle. what is the measure of each angle?
You and two of your friends go to the movies. Each ticket cost $7.50. You share the cost of the popcorn. If each person pays $9.05, how much was the popcorn?
what are the main characteristics of a vertebrates
solve the porportion where nescessary round to the nearest hundreth x/4 = 6/7 A.168 B. 0.21 C. 28 D. 3.43