bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

hello everyone,it's an exercice,I have to tell why my tomate sauce is the best, can you help me please?​
The radiuses of two intersecting circles are 17 and 39. The distance between their centers is 44. Find the length of their common chord
How we can conservation soil.
Which sentence best summarizes a theme of "Bul_GO!-gi"? One must work hard to achieve goals in life. One can always find something to be grateful for. Mothers t
In algebra, we often study relationships where a change to one variable causes change in another variable. Describe a situation you’re familiar with where one q
In 2001, the population of Mumbai was about 1.3 crores. It is the same as? (Hint: 1 crore=100 lakhs)Please help meeee (•‿•)​
The San culture is an influential part of southern Africa. As with many African cultures, modern issues threaten this group's traditions. What are some continue
What are Hamlet's madness in relation to an imbalance or "disorder" among the humors?
91. Write 0.000387 in scientific notation ​
Imagine that you brought Schopenhauer a plant. What would MOST likely be his response? A. to question the nature of plants and flowers B. to point out that the