taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can u pls help me thank you :) You have to tell me what times what times what equals 6.6
Simplify - 110142 +101190​
Can someone answer this
Select the correct answer. Which ethnic population was brutally killed because of the nationalism and prejudice of the Young turks?
there are 36 students in mr.barrett's math class if 25% of the students are boys,how many stubents are girls
Did economic growth and the larger population of North America between 1790 and 1759 lead to better opportunities and status for women or a declining social pos
If we find v=Al, where l is a length and v is a speed, what are the SI units for A? A) s^-1 B) m^2/s C) m/s^2 D) s E) kg • m/s
Translate the sentence into an inequality. Twice the difference of a number 8 and is at least -30 . Use the variable b for the unknown number.
Did economic growth and the larger population of North America between 1790 and 1759 lead to better opportunities and status for women or a declining social pos
Find the measures of two suplametery angles if their measures are in the givin ratio 2:3