pa3tricherit
pa3tricherit pa3tricherit
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

if a 13 ounce cereal box cost five dollars what is the unit price per ounce

Respuesta :

samantha84848
samantha84848 samantha84848
  • 02-10-2016
$2.60 since all you have to do is divide 13 by 5. 
Answer Link

Otras preguntas

find the remainder when f(x)=x^3-14x^2+51x-22 is divided by x-7
to imagine the visual form of an object or situation that one cannot see
Write an expression that converts 50 liters per minute into milliliters per second
Which emerged after deindustrialization? free trade manufacturing-based economy oil surplus service-based economy stagflation
The Reeds are moving across the country. Mr. Reed leaves 4.5 hours before Mrs. Reed. If he averages 70 mph and she averages 85 mph, how long will it take Mrs. R
Solve the inequality and show work: -5(t+4) ≥ 3(t-4)
What is the primary source of uncertainty over the limits on presidential power? A.)Some presidents win their elections by greater margins than others. B.)Const
Russians call their spacemen ______. Astronauts Cosmonauts Communauts Aeronuts
**PLEASE HELP ME ASAP** 1. Akira earns $8 each day she cares for her neighbor's dog. Write an equation to represent the relationship between the amount of money
What happens when chemical bonds break and new bonds form? A.) Physical change B.) A chemical reaction C.) Matter is surface area increases D.) Destroyed