anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What is the role of economic factors in personal financial planning?
Which of the organisms in this food web gets energy from both producers and consumers? Mysid Shrimp Sand Shrimp Anchovy Algae
help me !!! ASAP[tex]4 + 6[/tex]​
How can we measure the air quality and air pollution level of any particular area?​
Prostaglandins are a class of eicosanoids, fatty acid derivatives with a variety of extremely potent actions on vertebrate tissues. a. True b. False
a train travels 1445/2km in 7/2 hr .the speed of the train in km/hr is ________.​
write an LGBTQ adoption REBUTTAL copy evidence on g00gle (REBUTTAL) PIECE OF EVIDENCE #1: EXPLAIN: PIECE OF EVIDENCE #2: EXPLAIN thx
I need to insert an image with this showing how I solved it so please do help me and explain
Find the measure of each interior angle of the regular polygon.
Read each interpretation of the same event. Which one presents the most neutral perspective. A.While the rich laugh,the middle class now suffers tax burdens. B.