amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

solve for g:2(g-h)=b+4
Which of the traits below are unique to animals?
In what way are the girls in the story and the sister in the poem similar? A. Both the girls and the sister tell a boy that he is making a poor choice in a sit
Can you please help ni
Anyone help me please, why did my output turn out to be like this. But, it is fine on the other file. I would give the brainliest. ​
What did Morehouse and Howard have in common?
What’s the inverse of the function? f(x)=3^x+1
You mix the letters S,E,M,I,T,R,O,P,I,C,A, and L throughly.Without looking,you draw one letter.Find the probability that you select a vowel.Write your answer in
Which is zero of the polynomial expression 7x+21
The reaction of aluminum with chlorine gas is shown. 2Al+3Cl2⟶2AlCl3 Based on this equation, how many molecules of chlorine gas are needed to react with 20 alum