doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

4. Write 3x(x + 4)(x - 1) in standard form. 3x3 + 9x2 - 12x 3x3 - 12x + 9x2 3x3 + 9x2 - 12x + 1 1 - 12x + 9x2 + 3x3
Which word best completes this analogy
Lee el fragmento del poema de Ricardo Miró.Ilustra el texto.​
The Call of the Wild Jack London Chapter 1 Buck did not read the newspapers, or he would have known that trouble was brewing, not alone for himself, but for eve
Which of the following is NOT considered a barrier to healthy food choices?A. Your menu preference at a restaurant is fried chicken tenders and fries. B. Your
A runner sprinted for 414 feet. How many yards is this?
Which country is the star marking on this map of Africa? A. Libya B. Sudan C. Somalia D. Egypt
Which properties belong to all isosceles triangles? Check all that apply. The base angles are congruent. All three angles are congruent. The two sides opposite
on the unit circle, which of the following angles has the terminal point coordinates of (\sqrt(2))/(2),-(\sqrt(2))/(2)a)5pi/4b)pi/4c)3pi/4d)7pi/4
phân tích mục tiêu của giáo dục kĩ năng sống cho trẻ mầm non