rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

MgCO3 (s) → Mgo (s) + CO2 (g) In the chemical reaction above, what state is Mgo in? a. Liquid b. Gas c. Aqueous d. Solid
A company regularly purchases cleaning supplies from a vendor and orders relatively consistent amounts of the same products on each purchase from the same vendo
Darwin’s finches were different because of A) Allopatric B) Sympatric
_____ species are species that are not found anywhere else in the world. A) Pangea B) Endemic C) Polymorphic D) Epidemic
5x-4y-6z = -3 X-3y+z=-1 -3x-6y+7z=1
vality X + (7 + 2x) < -3x ?
If the neutral atom of an element has only 4 valence electrons it must be in which group? 1. IVB 2. VA 3. VIIA 4. VIA 5. IVA 6. IIIA
Suppose the owners of Lopes and HomeMax meet for a friendly game of golf one afternoon and happen to discuss a strategy to optimize growth-related profit. If th
You come across an open container that is filled with two liquids. Since the two liquids have different densities, there is a distinct separation between them.
A line with a slope of 1/4 passes through (-1,-4). Write the equation of the line in general form.