terarobinson
terarobinson terarobinson
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A football team has $3,744 to spend on hats for their fans. Each hat costs $8. How many hats can the team buy?

Respuesta :

tjsprott
tjsprott tjsprott
  • 02-12-2020

Answer:

468

Step-by-step explanation:

3,744/8=468

Answer Link
saidaolagunju111
saidaolagunju111 saidaolagunju111
  • 02-12-2020
The team will be able to buy 468 hats because $3,755 divided by 8=468
Answer Link

Otras preguntas

what is the unit price per shirt?
PLSSSS SOMEONE HELP MEEE IM STUCK the question is below
Gino and Milla each open a savings account with an initial deposit of $6,300. Gino's account pays 2% simple interest annually. Milla's account pays 3% simple in
Solve for x. (9x – 16)+(3x + 11)+(7x – 5)=180
if f(x)=x^2+4x-12. find f(2)
Iooooooooooooookkn ooooo
PLZ HELP . . . What was the only factor that held the people of Slovaine together? education religion culture language
At the craft store, Mateo bought a bag of green and orange marbles. He received 27 green marbles and 63 orange marbles. What percentage of the marbles were gree
Which pair of angles shares ray as a common side?
can you simplify (7^5)^3