jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

What would be the safest thing to do if your in danger by a honey badger??
A rectangle is 9 meters long and 8 meters wide. What Its area?
What is one way that the judicial branch of government can keep the executive and legislative branch in check?
Which statement describes the relationship between x and y in these two equations? y = 2x and y = x + 2A.In y = 2x the value of y is 2 more than the value of x,
What freedom did virgins include i it's constitution that had not been a right under british government?
Solve the inequality and graph its solution: –14 < 7t < 21
heat from the sun moves through space by the process of
A dna molecule containing 32% thymine would contain how much cytosine?
Which method helps prevent communicable diseases?
Under the leadership of President Eisenhower, what steps did the United States take in regards to the policy of brinkmanship? A) The U.S. increased the size of