powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

Pls help will mark branliest
There is little evidence that supports the idea that poverty tends to
Ron uses his status message on his Facebook account to invite his friends to buy his desktop computer. His friend Carl is interested and calls Ron to express hi
Consider the equation below. (if an answer does not exist, enter dne.) f(x) = 5 sin(x) + 5 cos(x), 0 ≤ x ≤ 2π (a) find the interval on which f is increasing. (e
What is the function of rhizoids? A. Rhizoids turn sunlight into chemical energy through photosynthesis. B. Rhizoids produce spores during one stage of the plan
What the answer for 11 help me pls
On which income group do retailers and manufacturers currently focus? lower-middle income group high-income group low-income group middle-income group
How to find the domain of y=12x
Tell what the following people are doing on the ship by filling in the blank with the present tense form of the verb in parentheses. Tú (leer) un libro.
The events within the range of convenience for which a construct is especially appropriate define the construct's: